Uniwersalne zastosowanie ławki do ćwiczeń w treningu ogólnorozwojowym.

Jednym z najbardziej uniwersalnych przyrządów, jakie są dostępne na siłowni, jest ławka do ćwiczeń. Bez wątpienia można na niej ćwiczyć niemal każdą partię mięśniową, nawet bez użycia obciążenia. Czemu więc zawdzięcza swoją wyjątkowość, odpowiedź w poniższym artykule.
Jak dobrze dobrać ławkę do ćwiczeń?
Obecnie wybierając sprzęt do ćwiczeń, dostępny jest ogromny wachlarz możliwości. Warto kierować się pytaniem, jakie partie mięśniowe chce się rozwijać i co jest w tym przypadku potrzebne? Idąc tym tropem, warto dobierać sprzęt tak, aby był wygodny, solidny oraz wielozadaniowy, gdyż w ten sposób zaoszczędzi się znacznie więcej, niż w przypadku przyrządów dedykowanych do jednego rodzaju, bez możliwości regulacji. Ważne jest, aby ławeczka do ćwiczeń miała regulację oparcia, pomoże to w ćwiczeniu jednej partii na różne sposoby, gdyż nie od dzisiaj wiadomo, że mięśnie, aby pracował równomiernie, należy ćwiczyć na różne sposoby, gdyż nie wszystkie biorą udział w każdym ćwiczeniu.
Oprócz regulowanego oparcia warto też pomyśleć, czy stojaki na sztangę powinny być zintegrowane, czy też wolnostojące. Co więcej, oprócz tego, czy jest opcja regulowanej wysokości. Pozwala to wykorzystywać sprzęt w znacznie bardziej zaawansowany sposób, niż się pozornie wydaje. Wielozadaniowość ławeczki jest kluczowa dla początkujących, którzy nie chcą inwestować zbyt dużych kwot na początku swojej przygody.
Jakie ćwiczenia można wykonywać na ławce do ćwiczeń?
Należy podzielić je na trzy grupy, jedną z nich będą ćwiczenia wykonywane ze sztangą, czyli wyciskanie klatki piersiowej na płasko i na ukosie, ale także posłuży do tzw. wiosłowania sztangą, które to ćwiczenie wpływa na rozwój mięśni pleców. Co więcej, przy użyciu samej sztangi, korzystając z wolnostojących stojaków, można ćwiczyć choćby przysiady lub wyciskanie żołnierskie.
Drugą grupą ćwiczeń, które można wykonywać na ławce, są te, które wykonuje się przy użyciu hantli. Mowa tu między innymi o wyciskaniu na barki, ale także ławka idealnie nadaje się do ćwiczenia bicepsów (uginanie naprzemienne), tricepsów (uginanie za głową), czy też klatki piersiowej (motylki, przenoszenie hantla za głowę), a także pleców (tzw. dumbbell rows).
Ostatnią, nie mniej ważną grupą, jest wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem masy ciała. Ławeczka jest idealna do wykonywanie pompek na podparciu (nogi stawiamy na ławce, a ręce na podłodze) lub dla mniej zaawansowanych, pompki z podparciem (dłonie oparte na ławce). Dodatkowo można ćwiczyć tricepsy, wystarczy usiąść na ławce, całe ciało przenieść poza nią, opierając się jednie dłońmi. Tak wykonywane ćwiczenie pozwoli rozbudować ręce tylko przy pomocy własnego ciężaru.
Podsumowując, ławka do ćwiczeń dostępna onlinejest idealnym przyrządem zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Można na niej bez problemu wykonywać większość ćwiczeń, bez dodatkowych inwestycji w pomocniczy sprzęt, gdyż odpowiednio dobrana, może być idealnym sprzętem pod indywidualne potrzeby.